V této sekci naleznete témata:
Častá nemocnosti dětí
Aromaterapie
Celostní medicína
Psychosomatika
Hypersensitivita u dětí
"Je mnohem důležitější vědět, jaký typ pacienta má nějakou nemoc, než jakou nemoc má nějaký pacient." řecký lékař Hippokrates
Jsou tvé děti často nemocné?
Nabízím podporu maminkám ve formě konzultací pro větší porozumění dětského zdraví a jak souvisí se sebepoznáním a osobním rozvojem. Prošla jsem školou Celostní medicíny.
Individuální konzultace mají poradenský charakter. Jsou vhodné i jako doplňkový prostředek k medicínské léčbě, avšak ji nenahrazují.
Chceš vědět jaké jsou vhodné éterické oleje pro děti při sezónních nemocech? Poskytuji i poradenství Aromaterapie.

- Jsou tvé děti často nemocné? Máš pocit, že už nemůžeš?
- Chceš být dětem při nemoci oporou ale cítíš, že sama oporu potřebuješ?
- Býváš často nemocná spolu s dětmi, nebo to vydržíš a pak padneš do nemoci Ty?
- Jsi z toho unavená a nevíš jak dětem (i sobě) pomoci, aby se jim (i tobě) konečně ulevilo?
- Máš pochybnosti s tím co ti radí tvé okolí? Hledáš i jiné cesty? Je toho na tebe moc, ztrácíš se v množství informací? Nejsi si jistá zda to, co děláš, děláš dobře?
- Řešíš exém či alergie u dětí? Chceš porozumět horečce?
- Ptáš se, co nám chtějí nemocí děti říci?
- Možná slyšíš vnitřní hlas, ale nevíš jak s ním pracovat?
Cítíš, že určitá cesta není pro tebe, ale nevíš jakou jinou se vydat?
Holistický přístup je celostní pohled na člověka nebo jakýkoliv systém, který bere v úvahu všechny jeho aspekty a vzájemné souvislosti. Na rozdíl od tradičního přístupu, který se zaměřuje na jednotlivé části nebo problémy izolovaně, holistický přístup vidí celek jako více než jen součet jeho částí.
Co je celostní medicína?
Celostní pohled na člověka existoval vedle oficiální medicíny od pradávna. Propojuje klasickou medicínu, medicínou přírodní a psychosomatickou medicínu, takže se vědomosti co nejvíce propojují tak, aby bylo možné nalézt nejvhodnější cesty vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu. Zvolit nejvhodnější kombinaci technik, které povedou k maximálnímu efektu podpory zdraví. Při hledání nejvhodnějšího přístupu se zaměřuje na celostní pohled na člověka, bere v úvahu zdravotní i psychický stav člověka a okolnosti, ve kterých se nachází.

Celostní medicína nahlíží na celého člověka a hledá příčiny vzniklého nesouladu. Je to vlastně celostní pohled na zdraví a nemoc. Důležitý je také pohled na člověka v jeho životní situaci a pohlížení na obtíže v kontextu jedinečného příběhu každého z nás.
Nemoc má většinou více příčin, které bývají u každého člověka různé. Celostní medicína hledá tyto příčiny a snaží se je odstranit. Vždy je ale nutné zapojení samotného klienta a pochopení souvislostí, aby bylo možné příčinu odstranit.
Celostní medicína hledá souvislosti zdraví a nemoci v oblastech života, kterými jsou:
- bio/soma - tělo
- psycho - mysl
- socio - vztahy
- energy - dýchání, biorytmus
- spirit - duše
Díky kombinací lékařských a alternativních metod můžeme snadněji odhalit příčinu nemoci a nemoc tak vyléčit.
Celostní medicína neléčí alergie pouze podle alergenů, ale léčí poruchu imunity, která k alergii vede.
Opakované nemoci dýchacích cest, záněty uší, angíny. Tyto poruchy imunity řeší celostní medicína z širšího hlediska, než je jen podání léku na nemoc či léku na potlačení symptomu nemoci.
Co je psychosomatika?
"Cestou do ne-moci k e-moci až ke své moci."

Psychosomatika je lékařský obor, který se zabývá vzájemným působením mezi stavy těla (soma) a duše (psyché). Podstatou je celostní pohled na zdraví a nemoc. Důležitý je také pohled na člověka v jeho životní situaci a pohlížení na obtíže v kontextu jedinečného příběhu každého z nás.
Umožňuje pochopit souvislosti mezi zdravím a ne-mocí, tedy sebe uzdravení a hojení, procesem lepšího poznání sebe sama. Tento proces může být dlouhodobý a obvykle zlepší i ostatní aspekty života a přináší trvalejší výsledky než přístup pouze somatický.
Co jsou éterické/esenciální oleje (EO)?
"Jedna kapka olejíčku je jak louka v pokojíčku."
Pojďme společně nahlédnout do kouzelného světa aromaterapie. Této metodě se věnuji od roku 2017, od narození mé první dcerky . Již několik let předtím jsem se zajímala o bylinky, jejich pěstování, sběr a zpracování a především jejich použití, ale až po porodu jsem se naplno ponořila do této úžasné součásti bylinné říše.

Éterický olej, neboli esenciální olej je olej vyrobený především z léčivých rostlin a dřevin, ale také např. z pryskyřice. Je čistě přírodní. V jedné kapce je obsaženo i několik set kilo rostlin. Některé vzácné oleje, jako např. jasmín či růže se často ředí nosným olejem.
Nosný olej je olej používáme pro naředění éterického oleje, když ho chceme použít např. na kůži. Éterický olej je sám osobě velice silný a může popálit pokožku.
Použití u nejmenších dětí - u malých dětí bychom měli velice opatrně volit jaký éterický olejíček zvolíme. Důležité je také nastudovat si jak nejvhodněji s olejíčkem pracovat, jaké množství je dobré, jaké metody použití existují a v neposlední řadě zvážit, který olej je pro danou situaci a věk dítěte nejvhodnější.
Možnosti použití jsou například:
- difuzér
- aromalampa
- inhalace
- inhalační tyčinka
- masáž - důležité je použití nosného oleje (NO) jako je např. mandlový, který je vhodný i pro nejmenší děti, případně použít krém.
- koupel - zde opět nezapomeňme použít nosnou složku jako je mléko.
Hypersensitivita u dětí
"Být vysoce citlivý znamená být živější. Je to mít přístup k bohatšímu vnitřnímu světu a jemnějším nuancím vnějšího světa." - Elaine N. Aron
Citlivé děti - toto je velké téma. Zkusme si zde nastínit alespoň základní informace.
V populaci je kolem 20% vysoce citlivých jedinců včetně dospělých. Což je vlastně každý 5. v našem okolí.

V dnešní době už téma vysoké citlivosti není tabu. Dříve bychom takové děti možná nazvali "citlivkami, hypochondry". Nyní, i díky průzkumům, můžeme říci, že tyto děti jsou v určitých oblastech citlivější, např. hluk, tlak, prostředí, což je způsobeno jejich citlivější nervovou soustavou, jejich vnímáním, naproti tomu jsou více rozvinuté např. v oblastech kreativity, umění, empatie.
I já jsem nyní v dospělosti zjistila, že mezi vysoce citlivé lidi patřím a mé děti, taktéž vysoce citlivé, mi to náležitě ukazují svým "vzdorem". Není to ale vzdor nebo snaha o manipulaci, ale snaha upozornit na přetížení, na nesoulad, kdy nebylo zohledněno včas, že je dítě ve frustraci. Systém citlivých dětí pak přestává zvládat i běžné činnosti jako je např. oblékání.
Obě mé dcerky jsou hypersensitivní, ale u každé se to projevuje jinak.
...